Co dzieje się z Twoim CV od momentu wysłania?

Odpowiedziałeś na ofertę pracy. Pierwszy krok za Tobą! Brawo!

Zastanawiałeś się nad tym, co dzieje się z Twoim CV i jaka jest jego droga od momentu wysłania?

W tym tekście postaram się odpowiedzieć Ci na to pytanie oraz przekazać kilka przydatnych wskazówek, jak zgrabnie przygotować taki dokument.

Szukanie pracy przez wielu nazywane jest pracą na cały etat. Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście tak było, jednak teraz, gdy stopa bezrobocia sukcesywne spada (zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w kwietniu 2018 roku wyniosła 6,3% i jest to najniższy wynik dla kwietnia od 1991 roku) poszukiwania stają się prostsze, a pracodawcy dwoją się i troją, by pozyskać pracownika.

Jest to jednak tylko jedna strona medalu. Drugą, a według mnie równie ważną, są oczekiwania kandydatów w zakresie określonego pracodawcy, wynagrodzenia, benefitów i aplikowanie na konkretne propozycje zatrudnienia. Znajdujesz ofertę, która od razu przykuwa Twoją uwagę, załączasz CV, wypełniasz formularz aplikacyjny i wysyłasz swoją aplikację.

Po Twojej stronie (póki co) proces się zakończył, a Twoje CV zaczyna swoją wędrówkę.

CV mknie z zawrotną prędkością do firmy rekrutacyjnej/pracodawcy i dociera bezpośrednio do skrzynki lub do systemu CRM (Customer Relationship Management), który ułatwia zarządzanie bazą kandydatów. Czy zostanie przeczytane? To zależy w 100% od Ciebie, Kandydacie i od uważności, z jaką przeczytasz propozycję zatrudnienia w zakresie zgód na przetwarzanie danych.

W ciągu ostatnich tygodni jesteśmy bombardowani informacjami o RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), a wejście w życie w/w spowodowało konieczność zmian oświadczenia dotyczącego ochrony danych osobowych w Twojej aplikacji. Firmy dostosowały już zapisy do nowych przepisów i zapewne zwrócisz uwagę, że w obiegu nie pojawiają się już zgody ogólne (bez nazwy firmy).

Zwróć więc kandydacie uwagę na to, jaką klauzule załączyłeś w swojej aplikacji i każdorazowo dostosuj ją do ogłoszenia. Podmiot, do którego prześlesz swoje CV będzie mógł je przetwarzać tylko w zakresie wyrażonych  w klauzuli zgód.

Każdorazowo zwracaj więc uwagę, jakich zgód udzielasz – szczególnie w aspekcie ewentualnych przyszłych rekrutacji.

Zyskujesz dwukrotnie:

  • Twoje CV może być przetworzone, a kandydatura wzięta pod uwagę w danym procesie,
  • pokazujesz, że dokładnie przeczytałeś całą propozycję zatrudnienia i nie wysyłasz swojej dokumentacji bez zastanowienia.

Jeśli Twoje CV posiada wszystkie wymagane zgody, trafia na wstępną selekcję.

UWAGA! Rekruterzy to także ludzie i przy pierwszym rzucie oka stosują utarte schematy w celu wyłowienia najważniejszych informacji.

Słyszałeś o zasadzie „litery F” i „litery Z”?

Zgodnie z badaniami Nielsen Norman Group, większość treści elektronicznych przypomina kształt litery F (jak „fast”), gdzie początkowo przesuwamy wzrok w poziomie w pełnym zakresie, by następnie przenieść wzrok nieco niżej i ponownie przeczytać tekst poziomy, ale w skróconym zakresie. Im dalej w las, tym większa nasza tendencja do szybszego skanowania i trzymania się lewej strony.

Inna teoria mówi, że teksty skanujemy zgodnie z ruchem podobnym do litery Z (jak Zorro?). Jak widzisz, ruch początkowy będzie taki sam, jednak potem nasz wzrok szybko skanuje środek celem wyłowienia słów kluczy, by skupić się na końcówce tekstu. Spotkałem się z opinią, że zasada Z ma zastosowanie częściej w pracy z fizycznym tekstem, a zasada F z treściami elektronicznymi. Subiektywnie mogę się z tym zgodzić, choć może to autosugestia.

Wracając do meritum, pamiętaj, by Twoje CV było przejrzyste i zawierało informacje podane w czytelny sposób. Mało kto lubi bałagan, a jeśli pojawia się on w profesjonalnej korespondencji – zwyczajnie może męczyć odbiorcę, przez co zniechęcić go do Ciebie.

Przejdźmy do roli rekrutera. To jego zadaniem jest szczegółowa analiza przesłanych dokumentów pod kątem zgodności z wymaganiami oferty i Klienta. Jeśli wyraziłeś zgodę na udział w innych procesach rekrutacyjnych, a Twoje kompetencje są rozbieżne z oczekiwaniami dla konkretnej oferty – nic straconego. Trafisz do bazy kandydatów i Twoja aplikacja będzie rozpatrywana przy okazji innych rekrutacji.

W przypadku pozytywnej weryfikacji, rekruter prowadzący Twoją rekrutację będzie starał się z Tobą skontaktować telefonicznie i/lub mailowo.

Pamiętaj! Jeśli poszukujesz pracy, odbieraj telefon lub oddzwaniaj. Ma to szczególne znaczenie przy rekrutacjach masowych, gdzie rekruter chce pozyskać kilka/kilkanaście osób. Brak odzewu z Twojej strony w ciągu dnia, dwóch może skutecznie uniemożliwić Ci wzięcie udziału w rekrutacji. Nasi rekruterzy szczególnie dbają o to, by niezwłocznie skontaktować się z kandydatami.

Po Twojej stronie pozostaje przygotowanie czytelnego CV i oznaczenie wymaganych zgód.

Do dzieła!

 

Grzegorz Zgorzelski

Praca24 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *