Jak zmotywować się do pracy? – 10 pomysłów

Brak odpowiedniej motywacji do pracy uniemożliwia nam bycie kreatywnymi, efektywnymi i co najważniejsze – spełnionymi pracownikami. Znalezienie tego, co nas stymuluje, pomoże w osiągnięciu zawodowego sukcesu. Ułożenie planu dnia, wyznaczanie sobie celów, inspirujące cytaty, dobre kontakty ze współpracownikami – to przykładowe motywatory.

1. Określanie celów i dążenie do ich realizacji

Nic tak skutecznie nie motywuje, jak konsekwentne realizowanie swoich zamierzeń. Praca, która przynosi wymierne efekty, sprawia radość i daje satysfakcję. Rozpoznanie i nazwanie własnych oczekiwań zawodowych pomaga rozwinąć skrzydła.

2. Planowanie

Wyznaczenie celów to zbyt mało – realizacja zamierzeń jest niemożliwa bez ułożenia planu. Ustalajmy, w jaki sposób chcemy osiągać konkretne efekty i po kolei wykonujmy zadania. Praktykujmy to każdego dnia, a wieczorem róbmy podsumowania i oceniajmy, w jakim stopniu zdołaliśmy wykonać to, co zaplanowaliśmy.

3. Poznawanie biografii inspirujących ludzi

Motywacji do pracy możemy szukać także w historiach ludzi, którzy zdołali wiele osiągnąć. Ich losy często sprawiają, że zaczynamy wierzyć, że nasze marzenia też są do spełnienia. Wiara w siebie i swoje możliwości ma ogromne znaczenie.

4. Cytaty motywujące

Motywacja – cytaty odgrywają ważną rolę w jej odnalezieniu. Zdarza się, że jedno zdanie, jedna maksyma mobilizuje nas do działania i wytężonej pracy, nawet gdy jest trudno. Inspirujące złote myśli zapisujmy w kalendarzu, a także na małych karteczkach, przyczepianych do tablicy wiszącej nad biurkiem albo do ekranu komputera.

5. Dobre relacje ze współpracownikami

Miła atmosfera w pracy sprawia, że mamy ochotę do działania. Zespół ludzi, którzy chcą i potrafią ze sobą współpracować, jest w stanie osiągnąć wiele.

6. Asertywność wobec kolegów z pracy, którzy działają na nas demotywująco

Zgryźliwe komentarze kolegi nie poprawiają naszego samopoczucia. Postarajmy się uświadomić mu, że takie docinki sprawiają nam przykrość. Bądźmy asertywni, ale też zastanawiajmy się, czy negatywne uwagi nie są uzasadnione. Zmierzenie się z prawdziwymi zarzutami i wyciągnięcie wniosków na przyszłość może zadziałać na naszą korzyść. Odróżniajmy złośliwość i ataki personalne od konstruktywnej krytyki.

7. Zmiana sposobu myślenia

Sukces często rodzi się w naszej głowie. Wiara we własne siły i odrobina optymizmu może pomóc nam w osiągnięciu zamierzonych celów. Przestańmy pisać mroczne scenariusze i uwierzmy w swoje możliwości.

8. Ciągła nauka

Wiara we własne siły powinna znaleźć solidne oparcie w wiedzy i umiejętnościach, jakie posiadamy. Aby patrzeć w zawodową przyszłość z nadzieją, poszerzajmy swoje kwalifikacje i zdobywajmy nowe kompetencje.

9. Unikanie tego, co rozprasza

Ciągłe zerkanie na ekran smartfona, odwiedzanie portali społecznościowych lub oglądanie teledysków – to czynności, które odwracają naszą uwagę od pracy. Zrezygnujmy z nich, gdy mamy do zrobienia coś ważnego.

10. Nagrody za dobrze wykonane zadania

Po sprawnej realizacji planu wybierzmy się do kina, na zakupy – zróbmy to, co sprawia nam przyjemność. Niewielkie, ale miłe nagrody, które sami sobie przyznajemy, to bardzo skuteczne motywatory. Do działania mobilizują nas również pochwały i uznanie wyrażane przez przełożonych lub członków naszej rodziny. Skuteczne motywatory to także wdzięczność oraz życzliwość kolegów z pracy i klientów czy wreszcie świadomość, że nasz wysiłek przynosi wymierne rezultaty.

 

źródło: pracuj.pl

Praca24 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *