O Oddelegowaniu – co z tym ubezpieczeniem?

Temat ubezpieczeń i legalnego zatrudnienia na tzw. „warunkach polskich” wraca niczym bumerang, stąd też na prośbę wielu zainteresowanych – krótkie streszczenie tematu 😊

Codzienność pracy w dziale rekrutacji tymczasowej (przy delegowaniu pracowników do pracy za granicę) to wiele pytań i obaw kandydatów dotyczących legalności takiego wyjazdu i gwarancji ubezpieczenia.

Dla pracodawcy temat jest oczywisty i często bagatelizowany. Jednak z punktu widzenia pracownika, dokumentacja, potrzeba potwierdzenia legalności i zabezpieczenia wynagrodzenia i wszystkich świadczeń jest nad wyraz istotna.

Pracując w polskiej firmie, która oddelegowuje Ciebie do pracy w innym kraju na obszarze Unii Europejskiej, nadal jesteś ubezpieczony w naszym kraju.

Warto jednak pamiętać, by móc być legalnie oddelegowanym na warunkach polskich kandydat przed rozpoczęciem pracy musi być ubezpieczony (co najmniej miesiąc) w kraju delegującym.

Także firma, która Ciebie deleguje, musi spełnić szereg warunków, by móc to legalnie zrobić. Podstawowym kryterium jest miejsce normalnego prowadzenia działalności przez pracodawcę – w naszym przypadku musi być nim Polska.

W przypadku braku spełnienia tego warunku Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potwierdzi formularza A1 (o którym mowa tutaj: http://pracanews24.pl/o-oddelegowaniu-czesc-1-o-ubezpieczeniach/). Samą Agencję także łatwo sprawdzić korzystając z kilku prostych kroków, o których poczytasz tutaj: http://pracanews24.pl/o-oddelegowaniu-czesc-2-o-agencjach-pracy-tymczasowej-i-regulacjach-okreslajacych-ich-funkcjonowanie/

Pracowniku! Przed rozpoczęciem pracy sprawdź swojego pracodawcę.

Wszystkie informacje dotyczące legalnego oddelegowania znajdziesz zawsze na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

http://www.zus.pl/pracujacy/pracujacy-w-ue-eog-szwajcarii/delegowanie/pracownicy-delegowani

 

Takie przygotowanie pozwoli Ci wybrać Agencję, która zadba o Twoje bezpieczeństwo i legalność zatrudnienia, czego Ci serdecznie życzę 😊

 

Grzegorz Zgorzelski

Praca24 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *