„O ODDELEGOWANIU” CZĘŚĆ 2 – O AGENCJACH PRACY TYMCZASOWEJ I REGULACJACH OKREŚLAJĄCYCH ICH FUNKCJONOWANIE

Ubiegałeś się o pracę za granicą, spełniasz wymogi formalne i prawne by móc legalnie wyjechać (pisałem o tym w części 1 – o ubezpieczeniach), naturalnym staje się fakt, że odbierasz telefon od miłej i kompetentnej rekruterki z informacją, że czas szykować się do wyjazdu i zapoznania się z warunkami Umowy.

„O nie!” myślisz sobie. Teraz będę musiał przeczytać ten prawniczy bełkot, który specjalnie jest pisany w taki sposób by jak najmniej z niego wynikało i był całkowicie niezrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba.

Wiele nowych nazw, znaczeń, niespotykanych przy standardowych Umowach o pracę.

Usystematyzujmy zatem wiedzę i zacznijmy od początku.

Naczelnym aktem prawnym, który reguluje całość przebiegu stosunku pracy jest Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks Pracy. Ustawa długa ale tylko dzięki temu mogąca objąć jak największe spektrum przypadków i zagadnień jakie mogą dopaść pracownika jak i pracodawcę.

Kodeks Pracy (KP) z racji swojego słusznego już wieku i mnogości zamieszczonych tematów nie może zawierać w sobie wszystkich regulacji – szczególnie w obecnych warunkach rynkowych i funkcjonowania (bliskich mojemu sercu) Agencji Pracy Tymczasowych (APT).

Ustawodawca by móc uelastycznić rynek powołał do życia APT regulując ich funkcjonowanie Ustawą z dnia 09 lipca 2003r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i właśnie na tym akcie prawnym się dziś zatrzymamy.

Cóż to takiego te Agencje i dlaczego odrębne regulacje?

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jest nieodzowną częścią Kodeksu Pracy a dokładniej stanowi wobec niego tzw. lex specialis (co znaczy tyle, że jeśli jakiś przepis Kodeksu Pracy jest opisany w inny sposób w Ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych to obowiązującym jest właśnie ten drugi a zapisy Kodeksowe w danym temacie podlegają wyłączeniu – zgodnie z obowiązującą w Polsce zasadą prawną, że prawo o większej szczegółowości należy stosować przed prawem ogólniejszym).

Celem ustawodawcy było stworzenie takiej formy zatrudnienia by ułatwić zatrudnianie pracowników do zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym, albo takich gdzie terminowe wykonanie ich przez pracowników zatrudnionych na stałe nie byłoby możliwe, lub też takich których wykonanie należy do obowiązków pracownika nieobecnego.

Wszystko wydaje się jasne więc należy wrzucić kilka kamyczków do tego obrazka i zadać sobie pytanie: Jak w takim razie rola agencji?

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza kilka nowych definicji (nie funkcjonujących w Kodeksie Pracy) i są to Agencja Pracy Tymczasowej właśnie, pracownik tymczasowy i pracodawca użytkownik.

Opisując te trzy podmioty szybko odnajdziemy odpowiedź na nasze pytane.

Agencja Pracy Tymczasowej to podmiot, którego działalność podlega na zatrudnieniu na rzecz pracodawcy użytkownika osób posiadających odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Każda legalnie działająca APT powinna być wpisana do Rejestru Podmiotów Prowadzących Agencję Zatrudnienia (link: http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka).

Pracownik Tymczasowy jest to pracownik zatrudniony przez APT wyłącznie w celu wykonania pracy czasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika (zarówno w kraju jak i za granicą).

Pracodawca użytkownik to podmiot na rzecz którego pracownik tymczasowy świadczy pracę za pośrednictwem APT.

Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce?

Ustawodawca stworzył schemat gdzie naszym pracodawcą jest Agencja (to z nią podpisujemy Umowę) a samą pracę wykonujemy w firmie trzeciej, którym jest pracodawca użytkownik. To w jakim stopniu obowiązki pracodawcy przejmie pracodawca użytkownik jest regulowane w umowach zawartych miedzy tymi podmiotami a my jako pracownicy zostaniemy o tym dokładnie poinformowani przed rozpoczęciem pracy, by uniknąć sytuacji, że nie wiemy co i gdzie załatwić 😊

 

Co uważniejszy czytelnik odwiedził już witrynę KRAZ (Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia) i zobaczył mnogość występujących tam podmiotów. Jak zatem wybrać dobrą Agencję, która poza gwarancją legalności będzie dla nas dobrym i uczciwym partnerem w drodze ścieżką zawodową?

Zadanie trudne ale nie niemożliwe do wykonania. Wystarczy przygotować się do rozmowy z firmą oraz sprawdzić kilka na pozór prozaicznych aspektów –  oto 3 podstawowe , które z łatwością zweryfikujesz.

  • Siedziba Agencji

Zapewne część z was się zaśmiała. Oczywistym jest przecież, że każda firma ma biuro? Na pewno? Warto sprawdzić czy firma delegująca nas np. do pracy za granicę realnie istnieje i w razie potrzeby mam gdzie się udać. Tylko legalnie działająca firma bez obaw udostępni Tobie możliwość osobistego kontaktu z pracownikami rekrutacji / kadr. Brzmi prozaicznie ale warto od tego zacząć.

  • Media społecznościowe

Mówi się, że jeśli nie ma Cię w Internecie to nie istniejesz. To prawda, użyjmy wiec tego medium by sprawdzić czy nasz potencjalny pracodawca posiada stronę www, konto facebookowe, czy treści na wspomnianym portalu są sukcesywnie umieszczane i firma żyje w Internecie. To także oznaka, ze nasz potencjalny pracodawca jest firmą godną zaufania, gdyż nie stroni od komunikacji z pracownikami obecnymi jak i potencjalnymi.

  • Znajomość firmy na lokalnym rynku

Każda firma funkcjonuje w mniej lub bardziej w lokalnej społeczności (np. jako właśnie pracodawca). Szeroko pojęta branża HR zgodnie z swoją specyfiką powinna uczestniczyć w akcjach promujących zatrudnienie i rozwój. Zawsze to przecież milej pracować w firmie, której logo jest rozpoznawalne na lokalnym (i nie tylko) rynku.

 

Oczywiście możemy wymienić jeszcze inne ustawy okołokodeksowe, których przepisy można odnieść do przedmiotowego tematu – jednak tym razem skupiłem się jedynie na najważniejszych (z punktu widzenia pracownika) zagadnieniach.

Sprawdziliśmy Agencję, znamy podstawowe pojęcia więc możemy zaczynać pracę 😊

Czas zastanowić się jakie są nasz prawa i obowiązki wynikające z stosunku pracy …ale o tym w kolejnej części.

 

Autor: Grzegorz Zgorzelski

Praca24 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *