BEZROBOCIE PO NIEMIECKU

PO SZEŚCIU MIESIĄCACH PRACY LUB PROWADZENIA FIRMY NALEŻĄ SIĘ W NIEMCZECH ZASIŁKI ORAZ POMOC W PRZEKWALIFIKOWANIU SIĘ. JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

 

Polacy jako obywatele kraju należącego do Unii Europejskiej mają prawo osiedlania się, podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej na tych samych zasadach jak obywatele Niemiec. Mają na rynku pracy te same prawa, obowiązki i przywileje. Oznacza to, że w przypadku utraty pracy lub dochodów z samodzielnej działalności przysługują im zasiłki dla bezrobotnych, pomoc w znalezieniu pracy, kursy językowe i zawodowe. Ale uwaga: zasiłki przysługują dopiero wtedy, gdy przepracowało się lub prowadziło własną firmę minimum sześć miesięcy.

 

Rodzaje zasiłków

W Niemczech są dwa zasiłki dla bezrobotnych:

Arbeitslosengeld I (ALG I) otrzymują przez sześć miesięcy osoby, które przed utratą pracy przepracowały co najmniej 12 miesięcy. Po przepracowaniu 16 miesięcy – 8 miesięcy, po 24 miesiącach zasiłek może być przyznany na rok. Bezdzietni bezrobotni otrzymują z reguły 80% miesięcznego wynagrodzenia za ostatni rok, a osoby mające dziecko (dzieci) – 87%. Po upływie roku (osoby w wieku przedemerytalnym w wyjątkowych przypadkach po dwóch latach) bezrobotny traci prawo do ALG I i przechodzi automatycznie na kolejny zasiłek.

Arbeitslosengeld II (inaczej: Hartz IV) przysługuje osobom, które przed złożeniem wniosku o zasiłek przepracowały minimum trzy miesiące. Nie ma znaczenia, czy była to praca na całym etacie, czy w mniejszym wymiarze godzin (ale były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i zarobek miesięczny był wyższy niż 500,01 euro). Ważne jest, że utrata pracy nastąpiła nie z naszej winy. Zasiłek ten przysługuje również jako zasiłek wyrównawczy (ergaenzende Sozialhlfe) osobom, które co prawda pracują lub prowadzą własną firmę, ale ich dochód miesięczny jest niższy od minimum socjalnego.

 

Nagła utrata pracy

Gdy utracimy źródło dochodu, musimy udać się do urzędu pracy (Job Center) w naszej miejscowości lub dzielnicy (wystarczy w Google wpisać „Job Center” i np. „Hamburg”), wypełnić i złożyć wniosek. W urzędzie musimy także przedłożyć: dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie o zameldowaniu, kopie wyciągów z konta z ostatnich trzech miesięcy, umowę o najem mieszkania, dyplomy, świadectwa i wszystkie dokumenty pokazujące nasze wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie (oczywiście przetłumaczone na język niemiecki, w przypadku osób prowadzących samodzielną faktury z ostatnich trzech miesięcy i rozliczenie z urzędu skarbowego).

Jeśli nie czujemy się pewnie, rozmawiając w języku niemieckim, i nie mamy zaufanej osoby, która pójdzie z nami, to warto przed terminem spotkania spytać w Job Center, czy mają tłumacza, bo w wielu urzędach pracują osoby znające język polski.

Zostaniemy zaproszeni na rozmowę, w trakcie której urzędnik zapozna się z naszymi kompetencjami i planami zawodowymi. Osoby starające się o zasiłek lub już go otrzymujące zobowiązane są do współpracy z urzędem, który oczekuje od nich zaangażowania się w aktywny sposób w szukanie nowej pracy, dokształcanie się itp. Podczas takiej zapoznawczej rozmowy wspólnie ustalimy, co należy zrobić, aby znaleźć nową pracę lub jak rozkręcić samodzielną działalność. Przydzielony zostaje nam numer identyfikacyjny (Bedarfsgemeinschaftsnummer), który musimy zawsze podawać przy załatwianiu spraw w urzędzie pracy.

 

Źródło: www.pracazagranica.pro

Praca24 Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *